2018-19 WCS Composite Baseball Schedule

Saturday February 16, 2019
LaVergne #
Saturday, February 16
11:00 AM
Saturday February 23, 2019
Riverdale
Saturday, February 23
TBA
Tuesday February 26, 2019
Brentwood Academy #
5
Tuesday, February 26
Final
Thursday February 28, 2019
Marshall County #
1
Thursday, February 28
Final
Saturday March 02, 2019
Greenbriar #
2
Saturday, March 02
Final
Stewarts Creek
Saturday, March 02
11:00 AM
Thursday March 07, 2019
Columbia #
Thursday, March 07
TBA
Ensworth #
3
Thursday, March 07
Final
Monday March 11, 2019
McEwen
0
Monday, March 11
Final
Monday, March 11
Final
@ Vanderbilt
Dickson County *
5
Monday, March 11
Final
Spring Hill *
1
Monday, March 11
Final - 5 innings
Monday, March 11
Final
Monday, March 11
Final
Tuesday March 12, 2019
Tennessee Heat
5
Tuesday, March 12
Final
Dickson County *
5
Tuesday, March 12
Final
Ravenwood *
1
Summit
12
Tuesday, March 12
Final
Franklin *
1
Spring Hill
0
Tuesday, March 12
Final - 7 innings
Tuesday, March 12
Final
Tuesday, March 12
Final
Thursday March 14, 2019
Thursday, March 14
Final
Thursday, March 14
Final
Thursday, March 14
Final
Harpeth
Thursday, March 14
7:00 PM
Friday March 15, 2019
Friday, March 15
Final - 7 innings
Lincoln County
3
Friday, March 15
Final - 7 innings
Bulldog Classic
Friday, March 15
6:30 PM
Baseball Battle of 840
Friday, March 15
Final
Saturday March 16, 2019
Summit
1
Columbia
11
Saturday, March 16
Final
LaVergne
Saturday, March 16
TBA
Shelbyville
2
Saturday, March 16
Final - 5 innings
Bulldog Classic
Station Camp
11
Saturday, March 16
Final
Warren County
3
Saturday, March 16
Final - 7 innings
Bulldog Classic
Siegel
Saturday, March 16
6:00 PM
Stewart's Creek
5
Saturday, March 16
Final
Eagleville
Saturday, March 16
6:30 PM
Sunday March 17, 2019
Overton
Sunday, March 17
6:30 PM
Monday March 18, 2019
Pryor, OK
0
Summit
1
Monday, March 18
Final
@ Robertsdale High School, FL
Stewart County *
Monday, March 18
6:00 PM
Clarksville
1
Monday, March 18
Final
Venice, FL
9
Monday, March 18
Final
@ Jacksonville
Tate, FL
Monday, March 18
7:00 PM
@ Pensacola, FL
Choctaw, OK
6
Monday, March 18
Final
@ Fort Walton Beach High School Aggie Classic
Tuesday March 19, 2019
Turckerman, AL
4
Summit
16
Tuesday, March 19
Final
@ Coastal CC
Providence- Florida
11
Tuesday, March 19
Final
@ Jacksonville, FL
Sand Springs, OK
Tuesday, March 19
1:00 PM
@ Fort Walton Beach High School
IMG Academy, FL
2
Tuesday, March 19
Final
@ Jacksonville
Noble, OK
5
Tuesday, March 19
Final
@ J.M. tate Senior High Aggie Classic
Creekwood
Tuesday, March 19
6:00 PM
Wednesday March 20, 2019
Union, OK
Wednesday, March 20
10:00 AM
@ Tate High School
Huntsville, AL.
1
Summit
10
Wednesday, March 20
Final
@ Orange Beach Sportsplex
Trinity, AL.
1
Summit
10
Wednesday, March 20
Final
@ Orange Beach Sportsplex
North Florida Christian
13
Wednesday, March 20
Final - 5 innings
@ Jacksonville
Forrest
Wednesday, March 20
4:00 PM
Mustang, OK
5
Wednesday, March 20
Final
@ Pensacola State College Aggie Classic
Science Hill
12
Wednesday, March 20
Final
Columbia
7
Wednesday, March 20
Final
Jim Painter Classic
Thursday March 21, 2019
JPII
2
Thursday, March 21
Final - 7 innings
JPII Tournament
Charles Page, OK
10
Thursday, March 21
Final
Aggie Classic
Dobyns-Bennett
3
Thursday, March 21
Final
Marshall County
1
Thursday, March 21
Final
Jim Painter Classic
Mt. Juliet
Thursday, March 21
6:30 PM
Wilson Co. Tournament
The Masters Academy, FL.
9
Thursday, March 21
Final
@ Jacksonville
Clarksville Academy
8
Thursday, March 21
Final - 8 innings
JPII Tournament
Friday March 22, 2019
Lewis County
Friday, March 22
4:00 PM
Jim Painter Classic
Plainfield, IL.
Friday, March 22
4:00 PM
Wilson Co. Tournament
Saturday March 23, 2019
Summit
2
Columbia
4
Saturday, March 23
Final
Dyer County
3
Saturday, March 23
Final
JPII Tournament
Rossview
2
Saturday, March 23
Final
Jim Painter Classic
Dickson County
8
Saturday, March 23
Final - 7 innings
JPII Tournament
Gordonsville
Saturday, March 23
5:00 PM
@ Friendship Christian Wilson Co. Tournament
Smyrna
2
Saturday, March 23
Final
Monday March 25, 2019
Camden
Monday, March 25
6:00 PM
Monday, March 25
Final - 6 innings
Giles County *
Monday, March 25
6:30 PM
Monday, March 25
Final
Tuesday March 26, 2019
Waverly *
Tuesday, March 26
6:00 PM
Spring Hill *
4
Summit
7
Tuesday, March 26
Final
Tuesday, March 26
Final
Giles County
Tuesday, March 26
6:30 PM
Tuesday, March 26
Final - 5 innings
Ravenwood *
17
Dickson County
6
Tuesday, March 26
Final - 6 innings
Wednesday March 27, 2019
Wednesday, March 27
Final
Lake Zurich, IL
12
Summit
0
Wednesday, March 27
Final
Thursday March 28, 2019
Columbia Academy
Thursday, March 28
5:00 PM
@ Cascade High School
Thursday, March 28
Final
Thursday, March 28
Final
Thursday, March 28
Final
Summit *
4
Spring Hill
3
Thursday, March 28
Final
Dickson County *
1
Thursday, March 28
Final
Cascade
Thursday, March 28
7:00 PM
@ Cascade High School
Friday March 29, 2019
Watkins Memorial, OH
Friday, March 29
4:00 PM
@ Blackman High School Warrior Classic
Mt. Juliet
2
Friday, March 29
Final
Riverdale
5
Friday, March 29
Final
Overton
5
Friday, March 29
Final
Columbia
Friday, March 29
6:30 PM
Saturday March 30, 2019
Summit
6
Lawrence Co.
5
Saturday, March 30
Final
@ Oakland High School Warrior Classic
Columbia
Saturday, March 30
TBA
Overton
11
Saturday, March 30
Final - 5 innings
Saturday, March 30
Final
Monday April 01, 2019
Fairview *
0
Hickman County
8
Monday, April 01
Final
Dickson County
4
Monday, April 01
Final
Monday, April 01
Final
Monday, April 01
Final - 8 innings
Marshall County *
2
Monday, April 01
Final
Summit *
9
Page
0
Monday, April 01
Final
Tuesday April 02, 2019
Hickman County *
4
Tuesday, April 02
Final
Dickson County *
8
Tuesday, April 02
Final
Tuesday, April 02
Final - 8 innings
Tuesday, April 02
Final
Page *
1
Summit
2
Tuesday, April 02
Final
Marshall County
2
Tuesday, April 02
Final
Wednesday April 03, 2019
Ravenwood *
7
Spring Hill
0
Wednesday, April 03
Final
Game moved up 1 day due to inclement weather forecast.
Thursday April 04, 2019
Cheatham Co.
Thursday, April 04
6:00 PM
Thursday, April 04
Final
Page *
4
Thursday, April 04
Final - 7 innings
Dickson County
2
Thursday, April 04
Final
Overton
11
Thursday, April 04
Final
Friday April 05, 2019
Cane Ridge
0
Friday, April 05
Final
Notre Dame
2
Friday, April 05
Final
@ Coffee County Rebel Classic
Battle Ground Academy
1
Friday, April 05
Final - 7 innings
Friday, April 05
Final
Columbia
3
Friday, April 05
Final
Coffee County
1
Friday, April 05
Final
Rebel Classic
Saturday April 06, 2019
Blackman
7
Saturday, April 06
Final
@ Franklin County Rebel Classic
USN
4
Saturday, April 06
Final
Page
6
Eagleville
3
Saturday, April 06
Final
Stewarts Creek
11
Saturday, April 06
Final
Overton
11
Saturday, April 06
Final
Columbia
4
Saturday, April 06
Final
Monday April 08, 2019
Fairview *
8
East Hickman
1
Monday, April 08
Final
Franklin *
7
Page
0
Monday, April 08
Final - 7 innings
Spring Hill *
0
Monday, April 08
Final
Community
Monday, April 08
6:30 PM
Monday, April 08
Final
Tuesday April 09, 2019
East Hickman *
3
Tuesday, April 09
Final
Tuesday, April 09
Final - 7 innings
Community *
1
Tuesday, April 09
Final
Dickson County *
Tuesday, April 09
6:30 PM
Brentwood *
6
Spring Hill
5
Tuesday, April 09
Final
Spring Hill *
4
Tuesday, April 09
Final
Rescheduled from 4/8
Wednesday April 10, 2019
Dickson County *
1
Wednesday, April 10
Final
Thursday April 11, 2019
McEwen
2
Thursday, April 11
Final
Thursday, April 11
Final - 7 innings
BGA
10
Thursday, April 11
Final
Thursday, April 11
Final
Page *
6
Dickson County
7
Thursday, April 11
Final
Spring Hill *
9
Thursday, April 11
Final
Friday April 12, 2019
Tennessee Heat
Friday, April 12
5:00 PM
CPA
Friday, April 12
6:15 PM
Friday, April 12
6:30 PM
Siegel
Friday, April 12
6:30 PM
Grace Christian Academy
2
Friday, April 12
Final
Saturday April 13, 2019
Florence, AL.
Saturday, April 13
Cancelled
Shelbyville
Saturday, April 13
TBA
Overton
Saturday, April 13
2:00 PM
Monday April 15, 2019
Lewis County *
Monday, April 15
6:00 PM
Monday, April 15
Final
Spring Hill
Monday, April 15
6:30 PM
Forrest *
Monday, April 15
6:30 PM
Monday, April 15
6:30 PM
Dickson County *
5
Monday, April 15
Final
Tuesday April 16, 2019
Lewis County
Tuesday, April 16
6:00 PM
Tuesday, April 16
Final - 9 innings
Forrest
Tuesday, April 16
6:30 PM
Spring Hill *
Tuesday, April 16
6:30 PM
Tuesday, April 16
6:30 PM
Dickson County
Tuesday, April 16
7:00 PM
Thursday April 18, 2019
Thursday, April 18
6:30 PM
Page *
Spring Hill
Thursday, April 18
6:30 PM
Thursday, April 18
6:30 PM
Thursday, April 18
6:30 PM
Thursday, April 18
Final
Friday April 19, 2019
Lawrence Co.
Friday, April 19
TBA
LaVergne
Friday, April 19
1:00 PM
Columbia
Friday, April 19
6:00 PM
Overton
Friday, April 19
Cancelled
Friday, April 19
6:30 PM
Saturday April 20, 2019
Saturday, April 20
11:00 AM
Columbia
Saturday, April 20
12:00 PM
Saturday, April 20
1:30 PM
Monday April 22, 2019
Waverly
Monday, April 22
5:00 PM
Monday, April 22
6:30 PM
Spring Hill *
Monday, April 22
6:30 PM
Murfreesboro Central Magnet
Monday, April 22
6:30 PM
Monday, April 22
6:30 PM
Monday, April 22
6:30 PM
Tuesday April 23, 2019
Creekwood
Tuesday, April 23
6:00 PM
Tuesday, April 23
6:30 PM
Tuesday, April 23
6:30 PM
Summit *
Dickson County
Tuesday, April 23
6:30 PM
Murfreesboro Central Magnet *
Tuesday, April 23
6:30 PM
Spring Hill
Tuesday, April 23
6:30 PM
Wednesday April 24, 2019
Cheatham Co.
Wednesday, April 24
6:00 PM
Thursday April 25, 2019
Spring Hill *
Thursday, April 25
6:30 PM
Thursday, April 25
6:30 PM
Eagleville
Thursday, April 25
6:30 PM
Thursday, April 25
6:30 PM
Stewarts's Creek
Thursday, April 25
6:30 PM
Senior Night
Dickson County *
Thursday, April 25
7:00 PM
Friday April 26, 2019
MLK
Friday, April 26
5:00 PM
Friday, April 26
5:30 PM
Senior Night
Forrest *
Friday, April 26
6:00 PM
Senior Night
Blackman
Friday, April 26
6:00 PM
Saturday April 27, 2019
Stewarts Creek
Saturday, April 27
2:00 PM
Senior Night
Greenbrier
Saturday, April 27
3:00 PM
Monday April 29, 2019
Smyrna
Monday, April 29
6:00 PM
Siegel
Monday, April 29
6:00 PM
Harpeth
Monday, April 29
6:00 PM
Oakland
Monday, April 29
6:00 PM
Blackman
Monday, April 29
6:00 PM
GCA
Monday, April 29
6:30 PM
Monday, April 29
6:30 PM
Tuesday April 30, 2019
Forrest
Tuesday, April 30
TBA
Lawrence Co.
Tuesday, April 30
6:00 PM
Tuesday, April 30
6:00 PM
Eagleville
Tuesday, April 30
6:30 PM
Thursday May 02, 2019
Opponent
Thursday, May 02
TBA
District Tournament
Friday May 03, 2019
TBA
Friday, May 03
TBA
District Tournament
Monday May 13, 2019
TBA
Monday, May 13
TBA
Region Tournament
Opponent
Monday, May 13
TBA
Regional Playoffs
Friday May 17, 2019
TBA
Friday, May 17
TBA
Sub-State
Opponent
Friday, May 17
TBA
Sectional Playoffs
Tuesday May 21, 2019
TBA
Tuesday, May 21
TBA
@ Murfreesboro State Tournament
Opponent
Tuesday, May 21
TBA
State Playoffs
# Exhibition
* Conference