2018-19 WILLLCOs Finalists Announced

The Athlete of the Year Finalists. L to R: Taylor Limpervil (Summit), Reese Glover (Franklin), Faith Wilken (Page), Skylar Coffey (Brentwood), Grace Baird (Nolensville), TJ Sheffield (Independence), Jaz Harmon (Ravenwood), Kam Harris-Lusk (Fairview)
The Athlete of the Year Finalists. L to R: Taylor Limpervil (Summit), Reese Glover (Franklin), Faith Wilken (Page), Skylar Coffey (Brentwood), Grace Baird (Nolensville), TJ Sheffield (Independence), Jaz Harmon (Ravenwood), Kam Harris-Lusk (Fairview)

The 5th Annual WILLCO's will be held at The Factory of Franklin on May 30th.  The event will begin with the Red Carpet Show at 5:30 with the Ceremony to follow at 7:00 pm.  The event will be live-streamed.  

 

 

The 2018-19 Class of WILLCOs Finalists are as follows: 

Sport/Category Name School
Football - Defense Bryan Rice Ravenwood
Football - Defense Jackson Satterfield Page
Football - Defense Xiere Howard Brentwood
Football - Defense Christian Moolman Franklin
Football - Offense Brian Garcia Ravenwood
Football - Offense Jariel Wilson Centennial
Football - Offense Isaiah Collier Indy
Football - Offense Michael Burdick Page
Football - Player of the Year TJ Sheffield Indy
Football - Player of the Year Kam Harris Lusk Fairview
Football - Player of the Year Brian Garcia Ravenwood
     
Boys Golf Trenton Johnson Brentwood
Boys Golf Jack Morris Franklin
Boys Golf Clayton Williams Fairview
     
Girls Golf Izzy Griggs Franklin
Girls Golf Amy Bridgeman Nolensville
Girls Golf Shelly Jang Ravenwood
     
Boys Cross Country Max Zani Franklin
Boys Cross Country Davis Bove Centennial
Boys Cross Country Parker Phegley Nolensville
     
Girls Cross Country Leigh Walters Page
Girls Cross Country Sadie Cook Indy
Girls Cross Country Eden Mittelsdorf Brentwood
     
Girls Soccer Harper White Franklin
Girls Soccer Anna Augustini Ravenwood
Girls Soccer Hannah Szopa Nolensville
     
Volleyball Tori Carpenter Brentwood
Volleyball Avri Davis Summit
Volleyball Lanie Vantrease Page
Volleyball Lundyn Coffman Nolensville
     
Girls Basketball Grace Baird Nolensville
Girls Basketball Faith Wilken Page
Girls Basketball Jaz Harmon Ravenwood
Girls Basketball Amelia Osgood Brentwood
     
Boys Basketball Reese Glover Franklin
Boys Basketball Nate Bloedorn Nolensville
Boys Basketball Harry Lackey Brentwood
Boys Basketball Tre Carlton Centennial
     
Boys Wrestling Skylar Coffey Brentwood
Boys Wrestling Jackson Clevenger Fairview
Boys Wrestling Job Dooley Franklin
     
Girls Wrestling Skylar Bixby Indy
Girls Wrestling Annalise Dodson Franklin
Girls Wrestling Livia Kelingos Fairview
     
Boys Bowling Carson Robble Nolensville
Boys Bowling Drake Austin Brentwood
     
Girls Bowling Sona Davis Ravenwood
Girls Bowling Sydney Gant Nolensville
Girls Bowling Emily Jackson Centennial
     
Girls Tennis Haylee Clawson Page
Girls Tennis Meera Unni Franklin
Girls Tennis Georgia Fischer Brentwood
     
Boys Tennis Jack Pianta Independence
Boys Tennis Donovan Janicek Brentwood
Boys Tennis Jackson Vaughan Nolensville
     
Girls Track Avery McMullen Centennial
Girls Track Leigh Walters Page
Girls Track Meg Wilson Brentwood
Girls Track Kiara Carter Ravenwood
     
Boys Track Jett Kinder Brentwood
Boys Track Davis Bove Centennial
Boys Track Gabriel Sleenhof Ravenwood
     
Softball Jenna Johnson Page
Softball Kaitlyn Woodside Summit
Softball Makinlee Webb Independence
     
Baseball Robert Hassell Independence
Baseball Chris McElvain Summit
Baseball Zane Denton Ravenwood
     
Boys Soccer Sam Khomtchenko Brentwood
Boys Soccer Brandon Parrish Fairview
Boys Soccer Hunter Bossman Independence
     
Cheerleader Megan Zaves Ravenwood
Cheerleader Emma Hurley Independence
Cheerleader Madison Cunningham Brentwood
     
Dance Sydni Boyet Fairview
Dance Caitlin Warren Ravenwood
Dance Molly Robinson Brentwood

 

Female Athlete of the Year Jaz Harmon Ravenwood Basketball
Female Athlete of the Year Grace Baird Nolensville Basketball
Female Athlete of the Year Faith Wilken Page Basketball
Female Athlete of the Year Taylor Limpervil Summit Basketball, Soccer, XC
     
Male Athlete of the Year Reese Glover Franklin Basketball
Male Athlete of the Year Skylar Coffee Brentwood Wrestling & Track
Male Athlete of the Year Kam Harris Lusk Fairview Basketball & Football
Male Athlete of the Year TJ Sheffield Indy Football, Track
     
Male Team of the Year Ravenwood Football  
Male Team of the Year Nolensville Wrestling  
Male Team of the Year Brentwood Basketball  
Male Team of the Year Franklin Basketball  
     
Female Team of the Year Brentwood Volleyball  
Female Team of the Year Nolensville Soccer  
Female Team of the Year Ravenwood Basketball  
Female Team of the Year Nolensville Basketball  
     
Female Coach of the Year Barbara Campbell Brentwood Volleyball
Female Coach of the Year Ron Brock Page Basketball
Female Coach of the Year Mariska Harris Ravenwood Basketball
Female Coach of the Year Jenny Stevenson Summit Softball
     
Male Coach of the Year Greg Shirley Brentwood Basketball
Male Coach of the Year Matt Daniels Ravenwood Football
Male Coach of the Year Darrin Joines Franklin Basketball
Male Coach of the Year Josh Peck Nolensville Wrestling
     
Media Student OY Evan Wheelock Franklin
Media Student OY Evans Hicks Indy
Media Student OY Houston Chapman Ravenwood
Media Student OY Zach Gaspie Page

 

Other Awards Given:

Courage Award
Maher Scholarship Award
Student-Athlete of the Year
Student Section of the Year
Trainer of the Year
Sponsor of the Year
Directors Cup